Tėvams ir globėjams

Skiltis skirta tėvams ir globėjams

Jūs galite padėti savo vaikui puikiai jaustis skaitmeninėje erdvėje. Geriausias būdas tai padaryti yra atviras pokalbis. 

Sutikite, su vaikais ir jaunimu skaitmeninėje erdvėje suspėti sunku. Šioje skiltyje pateikiama informacija padės užtikrinti jūsų vaiko gerovę skaitmeniniame pasaulyje.

Ar kalbatės pirmą kartą, ar esate kalbėję jau ne sykį, šie patarimai gali būti naudingi siekiant paskatinti savo vaiką saugiai ir atsakingai elgtis internete.

Pasirinkite temą

Tėvams ir globėjams: 10 žinučių, kurias būtina perduoti vaikui

  1. Prireikus, visuomet tau padėsiu. Tai svarbiausias dalykas, apie kurį jūsų vaikas turi žinoti, be to, tai sustiprina tikėjimą, kad prireikus pagalbos, galima į jus kreiptis.
  2. Ką darytum, jei tai … nutiktų internete? Pasiūlykite vaikui strategijas, kurių galima imtis susidūrus su nemaloniomis situacijomis internete.
  3. Prisimink, kad ne kiekvienas internete yra tas, kuo dedasi. Priminkite vaikui visuomet pasisakyti suaugusiajam, jei kas nors internete privertė jį blogai jaustis, kviečia susitikti, dalintis asmenine informacija ar nuotraukomis.
  4. Su savo, o ir su kitų žmonių asmenine informacija elkis saugiai. Vardas ir pavardė, kontaktinė informacija, buvimo vieta realiuoju laiku – tai turi būti saugoma.
  5. Būk pagarbus visiems žmonėms internete. Priminkite jam, kad tai, kas netinkama, nepriimtina realiame pasaulyje, tai netinkama ir internete.
  6. Gerai pagalvok, prieš bet ką įkeldamas ar parašydamas internete. Padėkite vaikui suprasti, kad jo veiksmai internete gali turėti pasekmių jam pačiam ir kitiems žmonėms.
  7. Paprašyk leidimo. Svarbu prašyti ir gauti kitų žmonių leidimą prieš dalinantis nuotraukomis, įtraukiant žmones į grupes ir t. t.
  8. Prisimink, kad ne viskas internete yra tiesa. Padėkite savo vaikui kritiškai vertinti tai, su kuo susiduria internete ir paaiškinkite, kaip ieškoti patikimos informacijos.
  9. Tai, kuo žmonės dalinasi internete, nebūtinai atspindi tikrąjį jų gyvenimą. Patikinkite vaiką, kad niekieno gyvenimas nėra toks tobulas, koks gali atrodyti internete. Todėl vertinti savo gyvenimą lyginant su kažkieno gyvenimu internete – nėra geras sprendimas.
  10. Atpažink jausmus, kurie kils naršant internete ir prireikus sustok, padaryk pertrauką. Jūsų vaikui gali prireikti pagalbos sustoti, pvz., „taimerio“ ar priminimų.

Sunkių pokalbių pradžiai su vaiku

  • Matau, kad tau dėl kažko neramu, gal galiu padėti?
  • Ar galime pasikalbėti apie …? Atmink, kad visuomet esu šalia pasirengęs padėti, nepriklausomai nuo to, kokia didelė gali atrodyti problema.
  • Ar gali papasakoti, kaip viskas nutiko, kad drauge išspręstume problemą?
  • Norėčiau su tavimi pasikalbėti apie …, bet pradžioje norėčiau išgirsti tavo mintis apie tai.
  • Kaip manai, ką tavo amžiaus jaunuoliai galvoja apie …?
  • Gal norėtum manęs kažko paklausti apie …?

Idėjos pokalbių pradžiai su vaiku

Kalbantis apie pozityvius su šia erdve susijusius dalykus, išlaikant platų požiūrį ir įsiklausant į vaiko nuomonę galite geriausiai parodyti, kad jums iš tiesų rūpi visi su vaiko gyvenimu skaitmeninėje erdvėje (ir ne tik) susiję aspektai.

  • Kas tau patinka naudojantis technologijomis?
  • Kaip internete surandi tau patinkančius žaidimus, profilius ar video?
  • Kuo tau patinka …… programėlė?
  • Kaip labiausiai mėgsti leisti laiką internete?
  • Ką esi girdėjęs apie ….. internete (pvz.: dalinimąsi nuotraukomis, patyčias)
  • Kokie dalykai, susiję su interneto naudojimu, tave neramina?

Papildoma informacija

Giliau besidomintiems

Informacija parengta pagal www.childnet.com, www.ofcom.org.uk